Довгий час ворогом вважалися бактерії. Нам говорили дезінфікувати все і приймати антибіотики щоразу, коли ми трохи захворіли, тому що вбивство бактерій було єдиним способом убезпечити нас. Проте в міру розвитку науки ми дедалі більше й більше дізнаємося про те, як бактерії не тільки корисні, а й абсолютно необхідні для нашого життя.

Мікробіом - це «міні-екосистема» мікробів, що живуть по всьому тілу, включно зі шкірою, очима, ротом і кишечником. Не лякайтеся, більшість бактерій корисні (симбіотичні) і нешкідливі (непатогенні).

Здоровий мікробіом допомагає підтримувати вас у хорошому стані. Від нього залежить травлення, здоров'я імунної системи, здоров'я кісток, здорова вага і навіть здоров'я мозку. Що різноманітніший мікробіом, то більше переваг ви маєте. У міру досліджень про мікробіом кишківника виникає зв'язок між здоров'ям кишківника та травленням, метаболізмом і масою тіла. Здоров'я кишківника впливає на те, як витягуються поживні речовини і створюються жирові запаси з продуктів. У результаті чим кращі й різноманітніші бактерії, тим краще ви можете перетравлювати свою їжу, що призводить до кращого засвоєння поживних речовин і загального здоров'я.

І навпаки, нерізноманітний або незбалансований мікробіом може призвести до проблем, пов'язаних із кишечником. При народженні наш мікробіом схожий на чистий сланець, і саме завдяки впливу родового каналу, споживанню материнського молока та контакту з мікробами в нашому середовищі він починає формуватися. Такі чинники, як якість сну, рівень стресу та щоденний вплив бактерій довкілля, постійно впливають на стан і склад мікробіома. Часте використання антибіотиків і надмірне стерильне середовище сприяють збільшенню проблем, пов'язаних із кишківником, та інших скарг, пов'язаних із настроєм, шкірою, травленням, метаболізмом та імунітетом.

Коли в кишечнику занадто багато поганих бактерій і недостатньо корисних мікробів, щоб протистояти їм, виникає негативний дисбаланс, який в кінцевому підсумку може призвести до таких проблем зі здоров'ям.

Як можна допомогти покращити свій мікробіом?

Один із найпростіших способів поліпшити бактеріальну різноманітність вашого мікробіома - видалити шкідливу їжу з вашого раціону. Деякі продукти харчування, чиї власні мікробіоми були порушені під час частого вживання, можуть призвести до ушкодження мікробіома і спричинити запалення. Наприклад, птиця, м'ясо та яйця тварин, яких годували кукурудзою та іншими дешевими кормами, можуть містити підвищені рівні потенційно руйнівних Омега-6. Рафінованих вуглеводів, штучних підсолоджувачів, перероблених зерен, доданих цукрів, рафінованих овочів і пастеризованих молочних продуктів також слід уникати, якщо ви намагаєтеся створити здоровий мікробіом кишківника.

Что такое микробиом

І навпаки, існує багато натуральних продуктів, які сприяють появі хороших бактерій у кишечнику і природним чином знижують запалення. Продукти з високим вмістом антиоксидантів можуть пом'якшити шкоду, спричинену окислювальним стресом і надмірно активною імунною системою. Додайте до свого раціону свіжі овочі, бобові, цільні фрукти, цільне зерно, здорові жири, трави, спеції, чай, червоне вино, рибу, виловлену в дикій природі. Вживання продуктів, що містять культури хороших бактерій, також дуже корисні. Йогурт, темний шоколад, огірки, капуста, кефір - це деякі приклади пробіотичних продуктів, які містять хороші бактерії, необхідні вашому мікробіому.

Добавки також можуть бути ефективним способом поліпшити мікробіом кишечника за допомогою таких речей, як пробіотики.

Незважаючи на те що, протягом багатьох років нам говорили, що бактерії є небезпечними патогенами, є багато хороших бактерій, які допомагають нам щодня, і ми можемо допомогти цим. хорошим бактеріям процвітати. Ми можемо уникнути будь-якого непотрібного використання антибіотиків, знизити стрес, отримати достатньо якісного сну, їсти натуральні продукти, уникаючи при цьому оброблених, пастеризованих і рафінованих цукрів.

Подивитися пробіотики можна в магазині OrganiLive і підібрати необхідні оргнанізму:

Пробиотики